Staff

If you're looking for one of our staff, you can browse the list below or filter it using the search box. You can search by name, position and location.

This content requires a university staff login.

Search or filter these profiles

Examples include: john, director, email, wagga.

Executive Dean

Professor Megan Smith

Executive Dean

Christine Schiller

Executive Assistant to Executive Dean

Faculty Executive

Andrew Cox

Strategic Projects Officer

Jenny McIntyre

Faculty Administration Manager

Peter Ryall

Faculty Executive Officer

Associate Deans

Associate Professor Narelle Patton

Associate Dean (Partnerships and Workplace Learning)

Professor Julian Grant

Associate Dean (Research)

Dr Rachel Whitsed

Associate Dean (Academic)

Associate Professor Diarmuid Kelly

Associate Dean (Strategic Partnerships and Enterprise)

Sub Deans

Dr Prue Gonzalez

Sub-Dean, Learning and Teaching / Senior Lecturer in Environmental Management

Associate Professor Sandra Savocchia

Sub Dean Graduate Studies

Heads of Schools and Deans

Associate Professor Michael Curtin

Head of School, School of Allied Health, Exercise and Sports Sciences

Professor Kerryn Butler-Henderson

Head of School, School of Nursing, Paramedicine and Healthcare Sciences

Professor Andrew Flatau

Dean of Dentistry and Oral Health, Centre for Rural Dentistry and Oral Health

Professor Lesley Forster

Dean of Rural Medicine

Associate Professor John Rae

Head of School, School of Dentistry and Medical Sciences

Professor Hayley Randle

Head of School, School of Agricultural, Environmental and Veterinary Sciences

Course Directors

Dr Randy Adjonu

Course Director / Lecturer in Food Science (Food Technology)

Kristen Andrews

Course Director (Physiotherapy) / Lecturer in Physiotherapy

Associate Professor Marie Bhanugopan

Associate Professor in Veterinary Physiology/ Course Director

Dr Celia Barril

Course Director / Viticulture, Wine Science, Wine Business, General Studies (Science), BScience

Dr Susan Bragg

Course Director (Healthcare Sciences) / Academic Integrity Officer

Lyle Brewster

Course Director (Paramedicine)

Dr Jenny Cox

Course Director / Senior Lecturer in Biomedical Science

Dr Michelle Eastwood

Course Director / Lecturer in Veterinary Practice

Associate Professor Francis Geronimo

Associate Professor in Medicine, Course Director, Director of Assessment

Dr Laura Hoffman

Course Director (Allied Health and Exercise Science) / Course Lead (Bachelor of Speech Pathology) / Lecturer in Speech and Language Pathology

Dr Suzanne Hopf

Course Director (Speech Pathology) / Senior Lecturer in Speech-Language Pathology

Dr Jonathon Howard

Course Director / Senior Lecturer in Sociology

Matthew Hunt

Course Director (Agriculture)

Associate Professor Patricia Logan

Course Director / Associate Professor in Health Science

Dr Marissa Olsen

Discipline Lead / Lecturer in Nutrition & Dietetics

Associate Professor Caroline Robinson

Associate Head of School (Learning and Teaching) / Associate Professor in Podiatry / Course Director ( Podiatric Medicine)

Dr Melissa Skein

Associate Head of School (Courses) / Senior Lecturer in Exercise Science / Course Director (Exercise Science, Exercise Physiology and Sports Media)

Associate Professor Thiru Vanniasinkam

Course Director / Associate Professor in Immunology

Louise Wells

Course Director (Nursing)

Academic Integrity Officers

Dr Matthew Ireland

Lecturer in Anatomy and Physiology / Faculty Academic Integrity Officer

Associate Professor Rachel Kornhaber

Associate Professor of Nursing / Faculty Academic Integrity Officer

Patience Moyo

Lecturer in Nursing / Faculty Academic Integrity Officer

Courses

Rebecca Frauenfelder

(Acting) Manager, Courses

Danielle Roberts

Senior Course Administration Officer

Michelle Clifford

Course Administration Officer

Annabelle Finlayson

Course Administration Officer

Lorna Giltrap

Course Administration Officer

Jodie Ingram

Course Administration Officer

Maria Lay Dias

Course Administration Officer

Catherine Neilson

Course Administration Officer

Amanda Rokay

Acting Course Administrative Officer

Operations

Cara Platt

Manager, Operations (Acting)

Lisa Drum

Senior Faculty Operations Officer (Acting)

Mel Hudson

Administrative Assistant (Operations)

Kim Ladbury

Faculty Operations Officer

Jenny Locker

Faculty Operations Officer

Jason Watt

Administrative Assistant (Operations)

Subjects

Emma German

(Acting) Manager, Subjects

Karyn Turner

Senior Subject Administration Officer

Kim Pallot

Subject Administration Officer

Roseanne Rahilly

Subject Administration Officer

Kylie Randall

Subject Administration Officer

Michelle Westman

Subject Administration Officer

Cameron Sinclair

Subject Administration Officer

Workplace Learning

Grant Ingram

Manager, Workplace Learning

Sharron Sharrock

Senior Workplace Learning Officer

Leanne Rowley

Senior Workplace Learning Officer

Loren Roy

Senior Workplace Learning Officer

Sarah Baker

Workplace Learning Officer

Logan Beattie

Workplace Learning Officer

Lorraine Bennett

Workplace Learning Officer

Jennine Browning

Workplace Learning Officer

Julie Clements

Workplace Learning Officer

Annette Combs

Workplace Learning Officer

Sarah Foley

Workplace Learning Officer

Terrence Gaynor

Workplace Learning Officer

Courtney Henderson

Workplace Learning Provider Engagement Officer

Juliearnah Kaandorp

Workplace Learning Officer

Jenny Kemp

Workplace Learning Provider Engagement Officer

Kylie King

Workplace Learning Officer

Josh Koen

Workplace Learning Provider Engagement Officer

Elizabeth Lynch

Workplace Learning Officer

Petrice Mitchell

Workplace Learning Officer

Kym Moore

Workplace Learning Officer

Jamee-Leigh Ryan

Workplace Learning Officer

Cordelia Siegert

Project Officer

Judy Stone

Workplace Learning Officer

Joanna Van Deventer

Workplace Learning Officer

Lynne Wilson

Workplace Learning Officer

Katie Allen

Workplace Learning Officer

Technical Team (Wagga Wagga - Animal & Field)

Joe Price

Manager (Animal & Field)

Anna Dennis

Senior Technical Officer (Equine)

Quinten Flanagan

Technical Officer (Sheep)

Michael Gentle

Technical Assistant (Horticulture and Field)

Courtney Gleeson

Technical Assistant (Equine)

Benjamin Mees

Technical Assistant (Cattle)

Felicity Stanley

Senior Technical Assistant, Veterinary Anatomy & Physiology

Rebecca Van De Nadort

Technical Assistant (Veterinary Anatomy & Physiology)

Olivia McKenna

 Technical Assistant (Equine, Livestock & Cropping)

Lachlan Reid

Technical Assistant (Animal & Field)

Technical Team (Wagga Wagga - Life Sciences & Health)

Charmaine Carlisle

Technical Manager (Life Sciences and Health Team)

Genevieve Campbell

Technical Officer (Dental Simulation)

Myf Clark

Senior Technical Officer

Sana Hanif

Senior Technical Officer

Christine Harris

Technical Assistant (Nursing)

Sajid Latif

Senior Technical Officer (Chemistry)

Mikayla Hoad

Technical Officer

Rujuan Huang

Technical Officer (Science)

Bikshapathi Jagga

Technical Officer

Emma Lees

Technical Officer

Michael Loughlin

Technical Officer (Instrument and IT)

Jack Maloney

Technical Officer (Plant and Soil)

Erin May

 Technical Assistant (Microbiology and Biotechnology)

Mebeaselassie Mitike

Technical Officer

Aslam Naveed

Technical Officer

Jordan Saunders

Technical Assistant - Nursing

Agasthya Thotagamuwa

Technical Officer (Health Sciences)

Vincent West

Technical Officer (Plant and Soil)

Technical Team (Bathurst, Dubbo & Orange)

Jason Poposki

Technical Manager (Northern Team)

Archana Buttsworth

Technical Officer

Patricia Cook

Technical Assistant

Steve Cooke

Senior Technical Officer

Benjamin Cooke

Technical Officer

Lauren Fisher

Technical Officer

Karen Gogala

Technical Officer (Laboratory)

Lisa Johnson

Technical Officer (Dental Simulation)

Christine McKenzie

Senior Technical Officer

Timothy Murphy

Technical Assistant (Paramedicine)

Carina Sharp

Technical Assistant

Sarah Strutt

Senior Technical Officer

Technical Team (Albury & Port Macquarie)

Ben Anderson

Technical Officer

Amy Barnett

Technical Officer

Annie Boulton

Technical Assistant

Robert Cook

Technical Officer

Ty Cooper

Technical Officer

Annie Curtis

Technical Officer

Matt Gill

Senior Technical Officer

Kylie Kent

Technical Manager (Southern Team)

Adrian Lankester

Technical Officer

Samantha Mason

Technical Assistant

Judith McDonald

Technical Assistant

Louise McIntosh

Receptionist, Community Engagement and Wellness Centre

Jodi Newman

Technical Officer

Cheynayah Palmer

Technical Assistant

Lauren Sheather

Technical Officer

Emelyn Smith

Technical Officer

Marissa Wright

Technical Assistant